تخصیص92 درصد آب به بخش کشاورزی مبنای علمی ندارد - تخصیص92 درصد آب به بخش کشاورزی مبنای علمی ندارد | معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزي خراسان شمالي
به گزارش ایرنا، عبدالمهدی بخشنده روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی، افزود: هم اکنون 16 میلیون هکتار سطح زیرکشت در کشور است که 8.5 میلیون هکتار آن آبی است.

وی با اشاره به هزینه های بالای سرشماری کشاورزی و اینکه باید برای کاهش هزینه و خطا از روش های جدید استفاده شود، اظهار داشت: می توان با عکسبرداری هوایی سطح زیرکشت و میزان محصول تولیدی کشور را برآورد کرد.

وی با اشاره به مشکلاتی که در گذشته در این بخش وجود داشت، گفت: در دولت قبل اعلام شده بود 6 تا 6.5 میلیون هکتار زیر کشت گندم داریم که متاسفانه این آمار غلط سبب شد که برای خرید گندم دیرتر از موعد مقرر وارد عمل شویم و همین امر سبب شد برای خرید هر تن گندم 50 دلار بیشتر پرداخت کنیم.

بخشنده تاکید کرد: هم اکنون آمار دقیقی برای برنامه ریزی در بخش کشاورزی نداریم که امیدوارم با نتایج سرشماری کشاورزی سال 93 به آمارهای درستی دست یابیم، زیرا بخش کشاورزی با امنیت غذایی مردم گره خورده است.

وی در مورد بهره برداران گفت: از 4.5 میلیون بهره بردار کشاورزی بخش عمده ای کم سواد و بی سواد هستند که این امر دسترسی به اطلاعات را سخت می کند.

معاون وزیر جهادکشاورزی در پایان اظهار امیدواری کرد: با اجرای سرشماری عمومی کشاورزی سال 93 بتوانیم به چارچوب خوبی برای اجرای طرح های سرشماری کشاورزی دست یابیم.